Site Overlay

Sohbet Levels Komutlari

Sohbet Levels Komutlari
Sohbet Levels Komutlari

Levels komutları

Levels komutları Sohbet kanaldaki yetkili kişilerin ve misafirlerin erişim seviyelerini düzenlemede kullanılan komutlardır. Kanal şifrelendikten sonra Chat Serverin varsayılan Levels ayarları vardır.
Bu ayarları /Msg chanserv Levels #Sohbetteler listkomutunu kullanarak görebilirsiniz. Karşımıza çıkacak olan Muhabbet levels ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki komutlardan faydalanabilirsiniz.

-ChanServ-     AUTOPROTECT   100

-ChanServ-     AUTOOP            50

-ChanServ-     AUTOHALFOP     40

-ChanServ-     AUTOVOICE       30

-ChanServ-     INVITE              50

-ChanServ-     AKICK               100

-ChanServ-     SET           (sadece kurucu)

-ChanServ-     CLEAR               100

-ChanServ-     UNBAN              50

-ChanServ-     ACC-LIST          0

-ChanServ-     ACC-CHANGE     40

-ChanServ-     MEMO              100

-ChanServ-     OP-DEOP          50

-ChanServ-     VOICE              30

-ChanServ-     HALFOP            40

-ChanServ-     PROTECT          100

-ChanServ-     KICK                50

-ChanServ-     TOPIC              50

-ChanServ-     STATUS           100

LEVELS AYARLARINI DEĞİŞTİRME ( LEVELS SET )

/Msg chanserv levels #Sohbetteler set özellik seviye

Açıklama :

Bu komutla biz kanalın levels ayarlarını değiştiririz. Bu komutu kullanabilmemiz için ya kanal sahini olmamız gerekir ya da Kanal şifresine girmemiz gerekir. Diğer hiç bir ihtimalle o kanalın levels ayarlarına dokunamayız.

Bir Kanalın levels özelliklerinin listesi şöyledir :

AUTOPROTECT, AUTOOP, AUTOHALFOP, AUTOVOICE, INVITE, AKICK, SET, CLEAR, UNBAN, ACC-LIST, ACC-CHANGE, MEMO, OP-DEOP,VOICE, HALFOP, PROTECT, KICK , TOPIC , STATUS

Seviye ise o kişiye yazacağınız access sayısıdır. Mesela; Sohbetteler.Net IRC Serverinde En yüksek 999 seviyeyi yazabilirsiniz. Bu bazı IRC Serverlerde de 9999 olmaktadır.

Örnek Kullanımları ve Açıklamaları :

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set AUTOPROTECT 200 ( Bu komutu kullanarak #Sohbetteler Kanalında +a Mod’u alabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Mesela; Sohbetteler IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin +a Mod’unu alabilmesi için varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #Sohbetteler kanalında +a modu alabilir.

+a mod’ulu size kanalda koruma sağlar. Kanalda size kimse ban atamaz. Ve siz deopken ve kanal +m ( konuşma yasağı modulu ) iken kanalda konuşabilirsiniz.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set AUTOOP 60 ( Bu komutu kullanarak #Sohbetteler Kanalında op olabilmek için gerekli olan seviyeyi 60 yaptık .)

Mesela; Sohbetteler.Net IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin op olabilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 60 yaptık. 60 accesse sahip herkes #Sohbetteler kanalında Op olabilir.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set AUTOHALFOP 50 ( Bu komutu kullanarak #Sohbetteler Kanalında +h modu alabilmek için gerekli olan seviyeyi 50 yaptık .)

Mesela; Sohbetteler.Net IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin +h modu alabilmesi için varsayılan değer 40 seviye idi. Biz bunu bu komutla 50 yaptık. 50 accesse sahip herkes #ircsohbetteler kanalında +h modu alabilir.

Autohalfop ( +h modu ) yarım op demektir. Birini kanaldan kickleyebilirsiniz, banlayabilirsiniz, Birine + verebilirsiniz ve kanala +m koyabilirsiniz..

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set AUTOVOICE 40 ( Bu komutu kullanarak #sohbetteler Kanalında Voice olabilmek için gerekli olan seviyeyi 40 yaptık .)

Mesela; Sohbetteler.net IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin op olabilmesi için varsayılan değer 30 seviye idi. Biz bunu bu komutla 40 yaptık. 40 accesse sahip herkes #sohbetteler kanalında Op olabilir.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set INVITE 60 ( Bu komutu kullanarak #sohbetteler Kanalında Bir kişi kendini #sohbetteler kanalına davet ettirebilmesi için gerekli olan seviyeyi 60 yaptık .)

Mesela; sohbetteler.net IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin kendini o kanala davet edebilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 60 yaptık. 60 accesse sahip herkes #sohbetteler kanalına kendini davet edebilir…

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set AKICK 200 ( Bu komutu kullanarak #sohbetteler Kanalında Akick eklemek-silmek-Listemek için gerekli seviyeyi 200 yaptık .)

Mesela; sohbetteler.net IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin akick komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #sohbetteler kanalında Akick komutunu kullanabilir. Birine o kanalda akick yazabilir , Birinin akickini silebilir veya akick listesine görebilir.

Akick hakkında daha fazla ayrıntı için akick işlemleri başlığını inceleyiniz…

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set SET 200 ( Bu komutu kullanarak #sohbetteler Kanalında set komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Mesela; sohbetteler.net IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin set komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer (sadece kurucu) seviyesindeydi. Yani kanal sahibi sadece set komutunu kullanabilirdi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #sohbetteler kanalında set komutunu kullanabilir.

Set komutunu kullanarak Kanalın Mod ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bu konuda daha geniş bilgi için lütfen Set Ayarları başlığını inceleyiniz…

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set CLEAR 200 ( Bu komutu kullanarak #sohbetteler Kanalında clear komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Örneğin; sohbetteler IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin clear komutunu kullanabilmesiiçin varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #sohbetteler kanalında clear yetkisini kullanabilir…

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set UNBAN 60 ( Bu komutu kullanarak #sohbetteler Kanalında Chanserv komutu kullanarak unban yapabilmek için gerekli olan seviyeyi 60 yaptık .)

Örneğin; sohbetteler.net IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin Chanserv komutu kullanarak unban yapabilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 60 yaptık. 60 accesse sahip herkes #sohbetteler kanalında Chanserv komutu kullanarak unban yapabilir.

Chanservden unban komutu ise şöyledir:/Msg chanserv unban #Sohbetteler

Şimdi siz halfopların veya voicelerinde unban yapmasını istiyorsunuz diyelim o zaman AUTOHALFOP ve AUTOVOICE seviyesi neyse unban seviyesinide onu yapacağız. Diyelim AUTOHALFOP seviyesi 50 o zaman UNBAN seviyesini 50 yaparsak halfoplar da ( +h modu olanlar yani yarım oplar ) chanservden unban açabilir. Yani kanaldan banlanırlarsa kendi banlarını chanservden açabilirler. Eğer siz otomatik voicelerinde kendi banlarını açmasını istiyorsanız AUTOVOİCE seviyesi 40 ise UNBAN seviyesinide 40 yapmanız gerekmektedir.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set ACC-LIST 60 ( Bu komutu kullanarak #sohbetteler Kanalında access listesini görebilmek için gerekli olan seviyeyi 60 yaptık .)

Örneğin; sohbetteler.net IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin access listesini görebilmesi için varsayılan değer 0 seviye idi. Yani bütün herkes access listesini görebilirdi. Biz bunu bu komutla 60 yaptık. 60 accesse sahip herkes access listesini görebilir.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set ACC-CHANGE 200 ( Bu komutu kullanarak #sohbetteler Kanalında access yazabilmek veya silebilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Örneğin; sohbetteler IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin access yazabilmesi veya silebilmesi için varsayılan değer 40 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #sohbetteler kanalında Access ekleyebilir veya access silebilir.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set MEMO 200 ( Bu komutu kullanarak #sohbetteler Kanalında access listesindekilere memo atabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Örneğin; sohbetteler IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin access listesindeki kişilere Memo atabilmesi için varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #sohbetteler kanalında accessi olanlara memo atabilir.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set OP-DEOP 60 ( Bu komutu kullanarak #sohbetteler Kanalında chanservden Op-deop komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 60 yaptık .)

Örneğin; sohbetteler IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin Chanservden Op-deop komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 60 yaptık. 60 accesse sahip herkes #sohbetteler kanalında Chanservden Op-Deop komutunu kullanabilir.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set PROTECT 200 ( Bu komutu kullanarak ircsohbet Kanalında chanservden Protect verme komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Örneğin; sohbetteler IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin Chanservden Protect verme komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes sohbetteler kanalında Chanservden Protect verme komutunu kullanabilir.

Protect ( +a modu ) kanalda koruma almadır. Protect verme yetkisinde olan bir kişi chanservi kullanarak başka bir nicke koruma verebilir.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set KICK 100 ( Bu komutu kullanarak sohbetteler Kanalında chanservden Kick atma komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 100 yaptık .)

Örneğin; sohbetteler.net IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin Chanservden Kick atma komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 100 yaptık. 100 accesse sahip herkes sohbetteler kanalında Chanservden Kick atma komutunu kullanabilir.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set TOPIC 100 ( Bu komutu kullanarak ircsohbet Kanalında chanservden topic atma komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 100 yaptık .)

Örneğin; sohbetteler IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin Chanservden topic atma komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 50 seviye idi. Biz bunu bu komutla 100 yaptık. 100 accesse sahip herkes ircsohbet kanalında Chanservden topic atma komutunu kullanabilir.

/Msg chanserv Levels #Sohbetteler set STATUS 200 ( Bu komutu kullanarak sohbetteler Kanalında status komutunu kullanabilmek için gerekli olan seviyeyi 200 yaptık .)

Örneğin; sohbetteler IRC Serverinde, Varsayılan Levels değerlerinde, Bir kişinin status komutunu kullanabilmesi için varsayılan değer 100 seviye idi. Biz bunu bu komutla 200 yaptık. 200 accesse sahip herkes #sohbetteler kanalında status komutunu kullanabilir.

Status komutunun kullanımı şöyledir : /Msg chanserv status #sohbetteler nick

Status komutu o an op olan kişinin nickide komutta belirtilerek onun kaç accessinin olduğunu size gösterir. Örnek kullanımı ise şöyledir:

/Msg chanserv status #Sohbetteler Edi

LEVELS AYARLARININ İPTAL EDİLMESİ ( DISABLE-DIS )

/Msg chanserv levels #sohbetteler dis özellik

/Msg chanserv levels #sohbetteler disable özellik

Açıklama :

Bu komut belirtilen levels ayarlarının kullanılmamasını sağlar. Komut sonrası /Msg chanserv Levels #sohbetteler list komutu kullandıktan sonra karşınıza çıkacak levels listesinde o devre dışı bırakmak istediğiniz komutun karşısında seviye açıklaması yerinde (devre disi) mesajıyla karşılaşırsınız.

Bu komutu kullandığınızda belirtilen levels veya levels ayarlarını sadece artık kanal sahibi kullanabilir. Access listesindeki hiç kimse o ayarı kullanamaz.

Bu devre dışı bırakılan komutun tekrar kullanılmasını istiyorsanız ;

/Msg chanserv levels #sohbetteler set özellik seviye Komutunu kullanmanız gerekir. Özellik yerine devre dışı bıraktığınız özelliği yazacaksınız. Seviye yerine ise o özelliği kaç accesse sahip kişilerin kullanmasını istiyorsanız onu yazacaksınız..

Örnek Kullanımı :

/Msg chanserv levels #Sohbetteler dis akick ( Bu komutla #sohbetteler kanalında akick kullanımını devre dışı bıraktık. Access listesindeki hiç kimse akick komutunu kullanamaz. Sadece kanal sahibi akick komutunu kullanabilir. )

/Msg chanserv levels #Sohbetteler set akick 200 ( Bu komutla akick komutunu tekrar kullanıma açtık ve 200 accesse sahip herkes akick komutunu artık kullanabilir.)

LEVELS AYARLARININ SIFIRLANMASI ( RESET )

/Msg chanserv levels #sohbetteler reset

Açıklama :

Bu komut levels ayarlarının sıfırlanmasını sağlar. Yani kanaldaki levels ayarları kanalın ilk şifrelendiği durumdaki levels ayarlarına geri döner..

Örnek Kullanımı :

/Msg chanserv levels c reset ( Bu komutunu kullanarak #sohbetteler kanalındaki levels ayalarını sıfırlamış oldunuz. Artık #sohbetteler kanalının Levels ayarları omutunu kullanmanız gerekir. Özellik yerine devre dışı bıraktığınız özelliği yazacaksınız. Seviye yerine ise o özelliği kaç accesse sahip kişilerin kullanmasını istiyorsanız onu yazacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir