Site Overlay

Chat

Chat
Chat

Chat, Türkçesiyle “Sohbet” anlamına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım konusunda sergilediği performanstan sonra internetin sadece bilgi aktarımı için değil, aynı zamanda eğlence için de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanların bir takma ad kullanarak (nickname) Muhabbet edip eğlenebileceği hem internet siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat Odaları, internet üzerinde hiç tanımadığınız rastgele biriyle yapılabildiği gibi ayrıca tanıdığınız kişilerle de özel programlar veya web siteleri aracılığıyla yapılabilir.

Chat Siteleri

Chat Siteleri tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerle internet üzerinden tanışma ve Sohbet Odaları etme amacıyla kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri genellikle programlama dilleri kullanılarak veya hazır scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı Sohbet  Siteleri giriş sitelerine sadece nickname (takma isim) yazmak yeterli olurken bazılarındaysa Sohbete başlamadan önce mutlaka üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar tüm internet kullanıcıları arasında popüler olan Sohbetteler ve Sohbetteler.net gibi siteler Chat Odası sitelerine başlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları

Chat programları karşınızdaki internet kullanıcılarıyla  program ara yüzünü kullanarak sadece yazılı, yazılı ve görüntülü, sesli ve görüntülü gibi Mobil uyumlu tercihe bağlı olarak Sohbet Odalar etmenize yardımcı olan yazılımlardır. Chat Odalar programlarının şimdiye kadar kullanılmış en popüler olanı kısa süre önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger isimli anlık mesajlaşma Sohbet Odası yazılımlarıdır. Bir diğer popüler Sohbet Chat Odaları program olan ve internetin efsane yazılımlarından kabul edilen Mirc ise kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Androİrc Mobil uygulamasıyla da Sohbete giriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir